FFSD-05-S-10.75-01-N
detaildesc
FFSD-05-S-10.75-01-N
Samtec Inc.
Product No:
FFSD-05-S-10.75-01-N
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Gray, Ribbon
Usage -
Length 0.896' (273.05mm, 10.75")
Series Tiger Eye™ FFSD
Package Bulk
Features Polarizing Key
Shielding Unshielded
Pitch - Cable 0.025" (0.64mm)
Connector Type Socket to Cable
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Cable Termination IDC
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)