EW-30-11-G-D-255
detaildesc
EW-30-11-G-D-255
Samtec Inc.
Product No:
EW-30-11-G-D-255
Description:
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, EW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Product Status Active
Base Product Number EW-30-11
Number of Positions 60
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Length - Stack Height 0.255" (6.477mm)
Length - Post (Mating) 0.345" (8.763mm)