EW-30-10-T-D-200-LL
detaildesc
EW-30-10-T-D-200-LL
Samtec Inc.
Product No:
EW-30-10-T-D-200-LL
Description:
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H TIN
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, EW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Kinked Pin, Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Product Status Active
Base Product Number EW-30-10
Number of Positions 60
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Length - Post (Mating) 0.300" (7.620mm)