EW-30-10-G-D-452
detaildesc
EW-30-10-G-D-452
Samtec Inc.
Product No:
EW-30-10-G-D-452
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, EW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number EW-30-10
Number of Positions 60
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Length - Stack Height 0.452" (11.481mm)
Length - Post (Mating) 0.048" (1.219mm)