EW-30-09-G-Q-320
detaildesc
EW-30-09-G-Q-320
Samtec Inc.
Product No:
EW-30-09-G-Q-320
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, EW
Package Bulk
Row Spacing 0.200" (5.08mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number EW-30-09
Number of Positions 60
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Length - Stack Height 0.320" (8.128mm)
Length - Post (Mating) 0.080" (2.032mm)