EW-28-20-S-S-590
detaildesc
EW-28-20-S-S-590
Samtec Inc.
Product No:
EW-28-20-S-S-590
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, EW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number EW-28-20
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Length - Stack Height 0.590" (14.986mm)
Length - Post (Mating) 0.210" (5.334mm)