EW-28-14-L-S-900
detaildesc
EW-28-14-L-S-900
Samtec Inc.
Product No:
EW-28-14-L-S-900
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, EW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number EW-28-14
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 0.900" (22.860mm)
Length - Post (Mating) 0.200" (5.080mm)