EW-28-14-F-D-688
detaildesc
EW-28-14-F-D-688
Samtec Inc.
Product No:
EW-28-14-F-D-688
Description:
CONN HDR 56POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, EW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number EW-28-14
Number of Positions 56
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 0.688" (17.475mm)
Length - Post (Mating) 0.412" (10.465mm)