EW-26-20-G-D-624
detaildesc
EW-26-20-G-D-624
Samtec Inc.
Product No:
EW-26-20-G-D-624
Description:
CONN HDR 52POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, EW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number EW-26-20
Number of Positions 52
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Length - Stack Height 0.624" (15.850mm)
Length - Post (Mating) 0.176" (4.470mm)