EW-26-14-G-S-875
detaildesc
EW-26-14-G-S-875
Samtec Inc.
Product No:
EW-26-14-G-S-875
Description:
CONN HDR 26POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, EW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number EW-26-14
Number of Positions 26
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 0.875" (22.225mm)
Length - Post (Mating) 0.225" (5.715mm)