EW-25-15-L-D-200
detaildesc
EW-25-15-L-D-200
Samtec Inc.
Product No:
EW-25-15-L-D-200
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, EW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number EW-25-15
Number of Positions 50
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)