EW-25-14-G-S-910-006
detaildesc
EW-25-14-G-S-910-006
Samtec Inc.
Product No:
EW-25-14-G-S-910-006
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 25POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, EW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number EW-25-14
Number of Positions 25
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 0.910" (23.114mm)
Length - Post (Mating) 0.190" (4.826mm)