EW-25-09-T-S-300
detaildesc
EW-25-09-T-S-300
Samtec Inc.
Product No:
EW-25-09-T-S-300
Description:
CONN HDR 25POS 0.1 STACK T/H TIN
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, EW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number EW-25-09
Number of Positions 25
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Length - Stack Height 0.300" (7.620mm)
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)