ERM8-010-05.0-L-DV-EGP-P-TR
detaildesc
ERM8-010-05.0-L-DV-EGP-P-TR
Samtec Inc.
Product No:
ERM8-010-05.0-L-DV-EGP-P-TR
Description:
0.80 MM EDGE RATE RUGGED HIGH SP
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.031" (0.80mm)
Series Edge Rate™ ERM8
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Mating Guide, Pick and Place
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Center Strip Contacts
Product Status Active
Height Above Board 0.351" (8.91mm)
Number of Positions 20
Mated Stacking Heights 10mm, 12mm, 15mm