ERM5-020-05.0-S-DV-WT-K-TR
detaildesc
ERM5-020-05.0-S-DV-WT-K-TR
Samtec Inc.
Product No:
ERM5-020-05.0-S-DV-WT-K-TR
Description:
CONN HDR 40POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series Edge Rate™ ERM5
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Product Status Active
Height Above Board 0.309" (7.85mm)
Base Product Number ERM5-020
Number of Positions 40
Mated Stacking Heights 10mm, 12mm