ERM5-020-04.0-L-DV-FL-K
detaildesc
ERM5-020-04.0-L-DV-FL-K
Samtec Inc.
Product No:
ERM5-020-04.0-L-DV-FL-K
Description:
CONN HDR 40POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series Edge Rate™ ERM5
Package Bulk
Features Board Guide, Friction Lock, Pick and Place
Product Status Active
Height Above Board 0.270" (6.85mm)
Base Product Number ERM5-020
Number of Positions 40
Mated Stacking Heights 9mm, 11mm