ERM5-010-05.0-L-DV-P-TR
detaildesc
ERM5-010-05.0-L-DV-P-TR
Samtec Inc.
Product No:
ERM5-010-05.0-L-DV-P-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
0.50 MM EDGE RATE RUGGED HIGH SP
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series Edge Rate™ ERM5
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Pick and Place
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.309" (7.85mm)
Number of Positions 20
Mated Stacking Heights 10mm, 12mm