ERJ-L06UJ88MV
detaildesc
ERJ-L06UJ88MV
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-L06UJ88MV
Package:
0805
Description:
RES 0.088 OHM 5% 1/4W 0805
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Series ERJ-L06
Tolerance ±5%
Resistance 88 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number ERJ-L06
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±100ppm/°C