ERJ-L03UJ59MV
detaildesc
ERJ-L03UJ59MV
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-L03UJ59MV
Package:
0603
Description:
RES 0.059 OHM 5% 1/5W 0603
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Series ERJ-L03
Tolerance ±5%
Resistance 59 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number ERJ-L03
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±200ppm/°C