ERJ-HP6J1R6V
detaildesc
ERJ-HP6J1R6V
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-HP6J1R6V
Description:
RES 1.6 OHM 5% 1/2W 0805
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±5%
Resistance 1.6 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number ERJ-HP
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient -100/ +600ppm/°C