ERJ-6ENF66R5V
detaildesc
ERJ-6ENF66R5V
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-6ENF66R5V
Description:
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/8W 0805
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±1%
Resistance 66.5 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number ERJ-6
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±100ppm/°C