ERJ-1GNF5111C
detaildesc
ERJ-1GNF5111C
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-1GNF5111C
Description:
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/20W 0201
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 5.11 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Base Product Number ERJ-1GN
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0201
Temperature Coefficient ±200ppm/°C