ERJ-1GEJ161C
detaildesc
ERJ-1GEJ161C
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-1GEJ161C
Package:
0201
Description:
RES SMD 160 OHM 5% 1/20W 0201
Update Time: 2024-07-19 17:58:00
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Series ERJ-1GE
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 160 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Base Product Number ERJ-1GE
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0201
Temperature Coefficient ±200ppm/°C