ERF8-020-05.0-S-DV
detaildesc
ERF8-020-05.0-S-DV
Samtec Inc.
Product No:
ERF8-020-05.0-S-DV
Description:
CONN SOCKET 40POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.031" (0.80mm)
Series Edge Rate™ ERF8
Package Tray
Features Board Guide
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.210" (5.33mm)
Base Product Number ERF8-020
Number of Positions 40
Mated Stacking Heights 7mm, 10mm, 13mm, 14mm, 20mm