ERF8-010-05.0-L-DV-S-TR
detaildesc
ERF8-010-05.0-L-DV-S-TR
Samtec Inc.
Product No:
ERF8-010-05.0-L-DV-S-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
0.80 MM EDGE RATE RUGGED HIGH SP
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.031" (0.80mm)
Series Edge Rate™ ERF8
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Shielded
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Socket, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.210" (5.33mm)
Number of Positions 20
Mated Stacking Heights 7mm, 10mm, 13mm, 14mm, 20mm