ERF5-050-07.0-S-DV-K-TR
detaildesc
ERF5-050-07.0-S-DV-K-TR
Samtec Inc.
Product No:
ERF5-050-07.0-S-DV-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN SOCKET 100POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series Edge Rate™ ERF5
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Pick and Place
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Socket, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.272" (6.90mm)
Base Product Number ERF5-050
Number of Positions 100
Mated Stacking Heights 9mm, 11mm, 12mm