ERF5-020-05.0-L-DV-WT-K-TR
detaildesc
ERF5-020-05.0-L-DV-WT-K-TR
Samtec Inc.
Product No:
ERF5-020-05.0-L-DV-WT-K-TR
Description:
CONN SOCKET 40POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series Edge Rate™ ERF5
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Product Status Active
Height Above Board 0.193" (4.90mm)
Base Product Number ERF5-020
Number of Positions 40
Mated Stacking Heights 7mm, 9mm, 10mm