ERF5-010-05.0-L-DV-FL-TR
detaildesc
ERF5-010-05.0-L-DV-FL-TR
Samtec Inc.
Product No:
ERF5-010-05.0-L-DV-FL-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN SOCKET 20POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series Edge Rate™ ERF5
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Lock, Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Socket, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.193" (4.90mm)
Base Product Number ERF5-010
Number of Positions 20
Mated Stacking Heights 7mm, 9mm, 10mm