ERA-6AEB1400V
detaildesc
ERA-6AEB1400V
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERA-6AEB1400V
Package:
0805
Description:
RES 140 OHM 0.1% 1/8W 0805
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Series ERA-6A
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.1%
Resistance 140 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number ERA-6AEB
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±25ppm/°C