ERA-3APB123V
detaildesc
ERA-3APB123V
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERA-3APB123V
Description:
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.1%
Resistance 12 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number ERA-3APB
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±15ppm/°C