DWM-19-51-G-D-250
detaildesc
DWM-19-51-G-D-250
Samtec Inc.
Product No:
DWM-19-51-G-D-250
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 38POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, DWM
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DWM-19
Number of Positions 38
Length - Overall Pin 0.410" (10.414mm)
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Length - Post (Mating) 0.040" (1.016mm)