DW-41-14-F-S-1110
detaildesc
DW-41-14-F-S-1110
Samtec Inc.
Product No:
DW-41-14-F-S-1110
Description:
CONN HDR 41POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-41-14
Number of Positions 41
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) 0.210" (5.334mm)