DW-40-14-T-S-1180
detaildesc
DW-40-14-T-S-1180
Samtec Inc.
Product No:
DW-40-14-T-S-1180
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-40-14
Number of Positions 40
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 1.180" (29.972mm)
Length - Post (Mating) 0.140" (3.556mm)