DW-40-13-T-D-785
detaildesc
DW-40-13-T-D-785
Samtec Inc.
Product No:
DW-40-13-T-D-785
Description:
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H TIN
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DW-40-13
Number of Positions 80
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Length - Stack Height 0.785" (19.939mm)
Length - Post (Mating) 0.335" (8.509mm)