DW-40-08-S-D-230
detaildesc
DW-40-08-S-D-230
Samtec Inc.
Product No:
DW-40-08-S-D-230
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DW-40-08
Number of Positions 80
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Length - Stack Height 0.230" (5.842mm)
Length - Post (Mating) 0.190" (4.826mm)