DW-38-19-F-S-1050
detaildesc
DW-38-19-F-S-1050
Samtec Inc.
Product No:
DW-38-19-F-S-1050
Description:
CONN HDR 38POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Product Status Active
Base Product Number DW-38-19
Number of Positions 38
Length - Overall Pin 1.330" (33.782mm)
Length - Stack Height 1.050" (26.670mm)
Length - Post (Mating) 0.170" (4.318mm)