DW-36-12-G-S-765
detaildesc
DW-36-12-G-S-765
Samtec Inc.
Product No:
DW-36-12-G-S-765
Description:
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-36-12
Number of Positions 36
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Length - Stack Height 0.765" (19.431mm)
Length - Post (Mating) 0.155" (3.937mm)