DW-36-12-F-D-705
detaildesc
DW-36-12-F-D-705
Samtec Inc.
Product No:
DW-36-12-F-D-705
Description:
CONN HDR 72POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DW-36-12
Number of Positions 72
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Length - Stack Height 0.705" (17.907mm)
Length - Post (Mating) 0.215" (5.461mm)