DW-24-11-F-D-472
detaildesc
DW-24-11-F-D-472
Samtec Inc.
Product No:
DW-24-11-F-D-472
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DW-24-11
Number of Positions 48
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Length - Stack Height 0.472" (11.989mm)
Length - Post (Mating) 0.348" (8.839mm)