DW-14-15-T-D-270
detaildesc
DW-14-15-T-D-270
Samtec Inc.
Product No:
DW-14-15-T-D-270
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DW-14-15
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Length - Stack Height 0.270" (6.858mm)
Length - Post (Mating) 0.250" (6.350mm)