DW-14-13-F-S-875
detaildesc
DW-14-13-F-S-875
Samtec Inc.
Product No:
DW-14-13-F-S-875
Description:
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-14-13
Number of Positions 14
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Length - Stack Height 0.875" (22.225mm)
Length - Post (Mating) 0.245" (6.223mm)