DW-14-10-L-D-602
detaildesc
DW-14-10-L-D-602
Samtec Inc.
Product No:
DW-14-10-L-D-602
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DW-14-10
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Length - Stack Height 0.602" (15.291mm)
Length - Post (Mating) 0.118" (2.997mm)