DW-14-08-F-D-255
detaildesc
DW-14-08-F-D-255
Samtec Inc.
Product No:
DW-14-08-F-D-255
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DW-14-08
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Length - Stack Height 0.255" (6.477mm)
Length - Post (Mating) 0.165" (4.191mm)