DW-12-20-L-D-840
detaildesc
DW-12-20-L-D-840
Samtec Inc.
Product No:
DW-12-20-L-D-840
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Length - Stack Height 0.840" (21.336mm)
Length - Post (Mating) 0.180" (4.572mm)