DW-12-14-F-S-1175
detaildesc
DW-12-14-F-S-1175
Samtec Inc.
Product No:
DW-12-14-F-S-1175
Description:
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-12-14
Number of Positions 12
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 1.175" (29.845mm)
Length - Post (Mating) 0.145" (3.683mm)