DW-12-12-L-D-709
detaildesc
DW-12-12-L-D-709
Samtec Inc.
Product No:
DW-12-12-L-D-709
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Length - Stack Height 0.709" (18.009mm)
Length - Post (Mating) 0.211" (5.359mm)