DW-12-09-T-S-390
detaildesc
DW-12-09-T-S-390
Samtec Inc.
Product No:
DW-12-09-T-S-390
Description:
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-12-09
Number of Positions 12
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Length - Stack Height 0.390" (9.906mm)
Length - Post (Mating) 0.230" (5.842mm)