DW-11-12-G-D-250
detaildesc
DW-11-12-G-D-250
Samtec Inc.
Product No:
DW-11-12-G-D-250
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Number of Positions 22
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Length - Post (Mating) 0.670" (17.018mm)