DW-11-08-L-S-235
detaildesc
DW-11-08-L-S-235
Samtec Inc.
Product No:
DW-11-08-L-S-235
Description:
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-11-08
Number of Positions 11
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Length - Stack Height 0.235" (5.969mm)
Length - Post (Mating) 0.185" (4.699mm)