DW-11-08-F-S-232
detaildesc
DW-11-08-F-S-232
Samtec Inc.
Product No:
DW-11-08-F-S-232
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Number of Positions 11
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Length - Stack Height 0.232" (5.893mm)
Length - Post (Mating) 0.188" (4.775mm)